Як доглядати за акваріумом. Дуже коротко для початківців
Дуже стислий перелік правил і дій, який вам допоможе в акваріумістиці.

Правильний догляд за акваріумом - це не тільки довге та комфортне життя ваших вихованців, але й ваше задоволення та насолода красивим та доглянутим акваріумом з красивими, активними та здоровими рибками.
Нехай акваріумні вихованці радують Вас бадьорим настроєм і гарним апетитом, рослини буянням кольору, а вода кристальною чистотою.
- Водопровідну воду перед вживанням необхідно обробити препаратами водопідготовки, наприклад Антитоксин, Aquasafe та інші… Водопровідна вода містить шкідливі речовини - як хлор, хлорамін, метали, і все, що знаходиться в наших застарілих водопровідних трубах ;) Тому обробка водопровідної води кондиціонерами допомагає зробити її придатною для життя. Наливаємо воду з водопроводу (фільтру) в ємність, додаємо препарат водопідготовки, чекаємо 3-5 хв і можна заливати в акву. Відстоювати воду немає жодного змилу.
- Обов'язково під час запуску акваріума заселяйте біобактерії (див. статтю Азотний цикл). Якщо ви промили губки фільтра у водопровідній воді (хлор сильно вбиває бактерії) або злили більше 50% води з акваріума під час чищення – додайте бактерії хоча б у половинному дозуванні 3 дні (рідина) або таблетки та капсули у повному дозуванні одноразово.
- Не потрібно вмикати акваріумне світло більше 10 годин, якщо вода починає зеленіти – зменште час роботи лампи до 6-8 годин, якщо це не допомагає і у вас не спеціалізована акваріумна лампа – замініть світильник. Багато виробників спеціально підбирають спектр освітлення для зниження кількості водоростей - обростання, помутніння води, наприклад, світильники Kruger Meier. Правильне освітлення необхідне для нормального зростання рослин, для риб рівень освітлення не особливо важливий. Дуже зручно включати освітлення через таймер (наприклад, 3 години вранці та 6 годин увечері).
- Не перегодовувати риб. Не з'їдені залишки їжі забруднюють воду, підвищують рівень азотистих – що веде до отруєння риб та скорочення терміну їхнього життя.
- Не використовувати дешеві неякісні корми, що фарбують воду або пилять та дають багато відходів.
- Не допускати перенаселення акваріума - в середньому необхідно 3-5 л на 1 рибку невеликого розміру (наприклад, можна вважати, що на 1 даніо необхідно 3 л, на 1 пецілію - 5 л тощо). При перенаселенні - треба частіше сифонити акваріум з великими підмінами води, частіше мити мочалки фільтра (у воді, злитій з акваріума. Водопровідна вода містить хімікати, що вбивають бактерії, що нітрифікують, що може призвести до збою біобалансу, помутніння води, появі водоростей).
- Необхідно регулярно сифонити, чистити акваріум і робити заміну води (до 30%). Необхідна періодичність чищення акваріума - 1 раз на тиждень, або 1 раз на 2 тижні, або 1 раз на місяць. Вона залежить від кількості риби, равликів та іншої акваріумної живності, виду риби, розміру акваріума, біологічної та механічної фільтрації, аерації, наявності та виду рослини та підбирається експериментально.
- Контролювати рівень забруднення (хочаб рівень нітратів). Згодом в акваріумі накопичуються різні види речовин – азотисті, фосфати, органіка. Регулярна сифонка і підміна води (10-30% залежно від розміру акваріума) дозволяє зменшити концентрацію цих речовин.
- На жаль, перевірити рівень нітратів можна тільки тестами (наприклад краплинними). Дуже часто акваріумісти кажуть – з водою все нормально, кришталево чиста, але рибка періодично вмирає. Мірають нітрати, а їх рівень 100 одиниць, при нормі до 20.
- Дуже бажано 1 раз на тиждень не годувати риб – влаштовувати їм день голодування.
- Забезпечити стабільну фільтрацію та аерацію в акваріумі. Механічна фільтрація знижує рівень органіки у воді (залишки їжі, відходи життєдіяльності, частини відмираючих рослин тощо), яких ви позбавляєтеся промиваючи мочалку фільтра. Аерація – збагачує воду киснем, який необхідний для дихання риб та життя нітрифікуючих бактерій. Відсутність аерації уповільнює процеси азотного циклу в акваріумі, провокуючи підвищення рівня аміаку, нітритів і нітратів в акваріумі.
- Контроль температури. Як перегрів у літній сезон, коли температура піднімається вище 30С, так і переохолодження в холодний сезон, коли температура падає менше 20-24С – критично для стану та життя ваших вихованців. Для деяких видів риби важлива постійна температура протягом доби. Коливання температури на 2-4С дуже знижує їхній іміунітет.
- При забрудненні стінок акваріума обростаннями, частинками органіки можна використовувати скребки (магнітні або з ручками).

Правильний догляд за акваріумом - це не тільки довге та комфортне життя ваших вихованців, але й ваше задоволення та насолода красивим та доглянутим акваріумом з красивими, активними та здоровими рибками.
Нехай акваріумні вихованці радують Вас бадьорим настроєм і гарним апетитом, рослини буянням кольору, а вода кристальною чистотою.
43
14.04.2025
Живі рослини в акваріумі. Навіщо потрібні ?
06.09.2024