Живі рослини в акваріумі. Навіщо потрібні ?
Акваріумні рослини можна розділити на 2 типи
Повільно ростуть. В основному одержують харчування з ґрунту, з добре розвиненою кореневою системою. До них відносяться ехінодоруси, криптокорини, німфеї та ін. Ці рослини приблизно на 80% беруть харчування з ґрунту, 20% із води, і їм обов'язково потрібен ґрунт із відкладеннями органіки, або кореневі добрива. Під цими рослинами ґрунт не можна сифонити!
Швидко ростуть. У них теж є коренева система, але вона розвинена набагато слабше. Це всі види довгостеблових рослин – валіснерія, елодея, перистолистники, лимонники тощо. Ці рослини приблизно на 80% беруть харчування із води, на 20% із ґрунту. При нестачі необхідних сполук у воді бажано додавання рідких добрив.

Що споживають рослини з води?
Насамперед, нітрати. Нітрати в акваріумі завжди є, в результаті азотного циклу (дивіться цю статтю) . Вони є завжди, найчастіше стабільно у великих кількостях. Чим більше у вас нітратів та іншої органіки у складі води – тим більше можливості для розвитку різноманітних водоростей (обростань), бо для них багато поживних речовин. Тобто. Чим більше у вас буде рослин, що швидко ростуть, поїдають нітрати, тим менше залишається шансів для розвитку водоростей.Фосфати. Джерелом фосфатів в акваріумі є залишки корму, частини рослин, що відмирають, відходи риб. В акваріумах без рослин вміст фосфатів необхідно контролювати і тримати їх на рівні 0. В акваріумах з рослинами рівень фосфатів повинен бути на рівні 0,4-0,9. В ідеалі - розглядати рівень PO4 у відношенні до NO3 як 1/10-1/20.
У підвищеній концентрації фосфати вище 3-5 мг/л мають хронічну токсичну дію на риб. Риби не вмирають від фосфатів, але починають хворіти. Найчастіше страждають нирки (як наслідок - витрішкуватість, випадіння луски) і розвиваються такі захворювання як мікобактеріоз і гексамітоз.
Регулярні заміни води сприяють зниженню концентрації фосфатів та нітратів.
Калій. Іноді листя рослин стає дірчастим. Найчастіше це відбувається через нестачу калію.
Залізо - бере участь у створенні хлорофілу, без нього рослина не може споживати світлову енергію. При нестачі заліза в акваріумі листя рослин жовтіє і відмирає (хлороз).
Надлишок заліза небажаний, це (як і надлишок інших поживних речовин) може призвести до небажаного зростання різних водоростей.
Рівень заліза має бути 0,1 - 0,2 мг/л. Протягом 1 тижня бажано вносити від 0,2 до 1,5 мг/л заліза на тиждень залежно від кількості рослин, рівня та тривалості освітлення, наявності СО2. Бажано вносити не разово, а розбивати на кілька внесень щодня або через день.

Підсумуємо:
- Насамперед, живі рослини це споживач небажаних для риб елементів – нітратів та фосфатів.
- Вони є постачальниками кисню та споживачами вуглекислого газу у світлий час доби.
- Дрібнолистяні рослини і кладофора - природні фільтри, що утримують на собі частину дрібнодисперсних органічних і неорганічних частинок.
- Вони служать як укриття для дрібної живності, мальків, ослаблених риб та як основа для ікрометання для деяких видів риб
- Без рослин неможливий стан біологічної рівноваги, при цьому необхідно враховувати співвідношення між кількістю риб, рослин та обсягом акваріума.
- І найприємніше - естетичне релаксуюче видовище, подивіться - наскільки красиві акваріуми з великою кількістю рослин!

Надсилаємо по всій Україні.
1963
06.09.2024
Акліматизація нової риби
01.08.2024
Подивіться товари