095 355 7047

Що ж загадкове відбувається у кожному акваріумі? Азотний цикл!

Розглянемо найважливіший механізм життя акваріума - Азотний цикл дуже стисло, тільки основне.

Насправді процеси, які у акваріумі, як у прісноводному і морському, дуже складні, і вчені досі відкривають у них щось нове.

Азотний цикл в акваріумі - схема


Азотний цикл – основа всього життя в акваріумі.

Будь-які його збої мають згубний вплив на все живе.

1. Усі рибки, і будь-яка інша живність, коли «йдуть у туалет» виділяють у воду Аміак NH3. Він дуже токсичний і може обпекти зябра та шкіру риб. В акваріумі, більшість аміаку відразу ж перетворюється на іонізовану форму - Амоній (NH4+).
  • Аміак виділяється не лише рибами.
  • Не доїдений рибками корм згодом починає розкладатися та виділяє аміак.
  • Залишки рослин, що гниють - виділяють аміак, як і інший бруд, що розлагається у вашому акваріумі.

2. Амоній і аміак переробляються (окислюються) в Нітрити (NO2) за допомогою спеціальних бактерій (та звані азотисти бактерії - Nitrosococcus і Nitrosomonas).
Нітрити менш токсичні для риб, ніж аміак.

3. Інші колонії бактерій (Nitrobacter, Nitrococcus і Nitrospina), звані азотистими бактеріями, окислюють (перетворюють) нітрити в мене небезпечні Нітрати (NO3).

4. Живі рослини споживають Нітрат, для них це відмінне добриво, цим видаляючи його з акваріума, і виробляють у денний час кисень (О2), їм дихає живність у акваріумі.

Цикл замкнувся.

Примітки та практичні наслідки.

  • Нітрифікуючі бактерії живуть в акваріумі в мочалці фільтра, в грунті (основна частина), а також на будь-якій поверхні, наприклад, на скляних стінках, кераміці, корчах і т.і. Тому, якщо в акваріумі немає ґрунту відповідної фракції та/або немає зовнішнього фільтра зі спеціальними відсіками для бактерій (біофільтра), то швидше за все кількості бактерій для переробки азотистих сполук не вистачатиме. Бракує може як одного типу, так і обох. Колонії різні.
  • Якщо в акваріумі немає живих рослин та ґрунту – знижувати концентрацію нітратів залишається лише заміною води (її потрібно робити частіше).
  • Якщо ви робите заміну більше 50% води – ви збиваєте азотний цикл.
  • Якщо ви миєте губки фільтра у воді з крана (там є хлор) – ви вбиваєте бактерії, що живуть у губках фільтра.

Для тих, хто цікавиться - детально про Азотний цикл в акваріумі дивіться в цих статтях:

1.    Marco Colasanti . Aquarium Chemistry: The Nitrogen Cycle: New Developments and New Prospects
2.    Arrigo K. R. (2005) Marine microorganisms and global nutrient cycles. Nature 437: 349-355.
3.    Berman-Frank I., Lundgren P., & Falkowski P. (2003) Nitrogen fixation and photosynthetic oxygen evolution in cyanobacteria. Res.Microbiol. 154: 157-164.
4.    Brandes J. A., Devol A. H., & Deutsch C. (2007) New developments in the marine nitrogen cycle. Chem.Rev. 107: 577-589.
5.    Francis C. A., Beman J. M., & Kuypers M. M. (2007) New processes and players in the nitrogen cycle: the microbial ecology of anaerobic and archaeal ammonia oxidation. ISME.J. 1: 19-27.
6.    Jetten M. S. (2008) The microbial nitrogen cycle. Environ.Microbiol. 10: 2903-2909.

1298 18.08.2023
Подивіться товари