095 355 7047

Який грунт вибрати для акваріума?

Дуже часто акваріумісти-початківці використовують красиві різнокольорові скляні кульки, морські раковини, гальку різних розмірів. Або тримають акваріум зовсім без ґрунту. І тільки в момент появи проблем - водоростевого обростання, або хвороби і відмінка риб починають розбиратися - навіщо ж там грунт, він же мажеться, його треба сифонити, це стільки мороки…

Отже, якщо у вас:
Велика галька - у щілини між камінцями проваляться корм та відходи. Це спричинить помутніння води в акваріумі, появу водоростевих обростань.
Мармурова крихта, морські мушлі, морські камінці - вони ведуть до сильного підвищення жорсткості води. Більшість рослин та риб не можуть жити у твердій воді. Рослини хирітимуть і повільно вмиратимуть. У риб можуть з'явитися хвороби - як плавникова гнилизна, падіння загального імунітету.

Грунт в акваріумі не тільки для того, щоб усадити в нього рослини. Це одна з головних складових частин біобалансу акваріума (див. статтю Азотний цикл в акваріумі дуже коротко). У ньому живуть численні колонії різноманітних бактерій, які беруть участь у обмінних процесах – розкладають відходи риб, залишки корму, різну органіку, беруть участь у процесі нітрифікації – рятуючи нашу живність від отруєння аміаком, нітритами та нітратами. Захищаючи воду в акваріумі від помутніння та появи неприємного запаху, рятуючи зовнішній вигляд акваріума – від різноманітних водоростевих обростань.

Який розмір ґрунту вибрати?

Занадто дрібний ґрунт (до 1 мм) може стежитися, у ньому утворюватимуться високотоксичні речовини як метан і сірководень (запах затухлості).
Занадто великий ґрунт (більше 10 мм) – у нього провалюються частинки корму та починають гнити. Риби часто не можуть дістати корм, що провалився, зате це дає можливість харчування і безконтрольного розмноження для різноманітних черв'ячків, наприклад планарії.

Який грунт вибрати для акваріума - фото1


Грунт повинен бути окатаним чи неокатаним?

Залежить від розміру вашого акваріума та живності.
Якщо ви плануєте велику кількість рослин, дрібну зграйну рибку, то краще вибрати окатаний ґрунт фракції 2-5 мм.
Якщо плануєте рибу велику, але не риючу ґрунт, з невеликою кількістю невибагливих рослин, то можна брати і окатаний і не окатаний
Якщо ви плануєте велику рибу, яка обов'язково копатиме ґрунт, то краще брати дрібну обкатану гальку фракції 6-12 мм.

Грунт в акваріумі має бути одного розміру. Чому?

У суміші ґрунтів різного розміру - дрібні частинки заповнюють порожнечу між великими (наприклад пісок та галька), сприяє розвитку застійних явищ та закисання ґрунту.

Який тип ґрунту вибрати?

Залежить від типу вашого акваріума та живності.
Якщо буде багато живності і небагато рослин, і акваріум треба буде часто сифонити, то краще вибирати важкий ґрунт – кварцовий, базальтовий чи гранітний. Його простіше сифонити, в нього легше садити рослини (бажано з міцною кореневою системою) та рибам складніше витягнути/викопати рослину з такого ґрунту.
Якщо планується травник/креветник з невеликою кількістю дрібної або нано рибки - краще використовувати сойли або JBL Manado. Це легкі ґрунти, на них добре ростуть рослини. Такі акваріуми засаджують великою кількістю рослин та їх не треба сифонувати. Але! У таких акваріумах тримають невелику кількість риб, і не варто допускати перенаселення.

Отже, підіб'ємо підсумки

  • Білі камінці, найчастіше це мармурова крихта – підходить для цихлідників. Тільки вибирайте розмір камінчиків залежно від розміру вашої риби
  • Кварцовий пісок 4-8 мм – для більшості риб (тетри, лабіринтові, живородня)
  • Дрібна галька, 5-15 мм - підходить для золотих рибок, тритончиків, цихлід та іншої великої риби.


Який грунт вибрати для акваріума - фото2


Грунт для травника з креветками

  • Якщо ви акваріуміст без досвіду, краще брати кварцовий пісок з розміром 2-6 мм.
  • Якщо ви акваріуміст з невеликим досвідом, і вже знаєте як користуватися тестами та зможете вимірювати нітрати та фосфати на регулярній основі – то можна сміливо вибирати дрібну лаву, монадо, сойли.
  • Для нанорибок - кварцовий пісок 2-4 мм + всі варіанти грунтів для травників

Якщо ви досвідчений акваріуміст, то ви вже самі знаєте, який ґрунт вам потрібен :)

У кожному окремому випадку, під кожен конкретний акваріум - можуть бути різні нюанси, тому якщо Ви не впевнені у виборі ґрунту для акваріума, то краще запитати поради у нашій групі для спілкування акваріумістів.

709 08.02.2024
Подивіться товари