095 777 88 09

Акваріум без світла та електрики. Що робити? Як рибкам пережити наслідки блекауту ?

Після останнього блекауту в Україні – це тема №1 у акваріумістів.

 • Як врятувати риб без кисню, рибам не вистачає повітря?
 • Як уберегти риб від інтоксикації, фільтр не працює?
 • Температура в акві падає, як зігріти рибу?

Акваріум без світла та електрики - фото 1

Як показала практика - не все так страшно для акваріумних мешканців.
Розберемо по порядку.

Радикальне рішення – дизель-генератор. Але не всім він по кишені, дороге рішення. Якщо він у вас вже працює, все нижче можна пропустити…

Основна проблема в блекаут - не працює компресор, і риби починають страждати від нестачі кисню та надлишку вуглекислого газу у воді.
Звернімо увагу на такі фактори:
 • кількість риб в акваріумі, чим більше, тим гірше. Якщо ж аква велика, а риб мало - вони набагато спокійніше перенесуть час відключення.
 • які види риб у вас живуть? Всі лабіринтові та коридораси можуть спокійно обходитися без компресора весь час. Вся живородка (гуппі, моллінезії, мечоносці) не такі чутливі до нестачі кисню. А ось решта всіх риб (анциструси, цихліди, неони, тернеції, скалярії, даніо і тп) креветки та равлики - дуже вразливі і можуть не пережити відсутність працюючого компресора.
Як зрозуміти, що рибам погано від нестачі повітря?
Вони починають масово спливати і триматися у верхніх шарах води, або навіть намагаються заковтувати повітря з поверхні води – тут треба терміново вживати заходів.

Варіанти рішення (одне з):
 1. Придбати заздалегідь компресор на батарейках (батарейки) або від USB (працює від павербанка). З опита - на нормальних батарейках компресор акву до 40 см заввишки (до 120 л) тримає до 3х діб; до компресора USB можна підключити до 4х невеликих акв.
 2. Заздалегідь підключіть компресор до комп'ютерного безперебійника (УПС, UPS) або інвертора (перетворювача 12В – 220В).
 3. Підливати періодично 1 літр води з розчиненим аптечним перекисом водню по задній стінці акваріума (пропорція 1 мл перекису на 10 л акваріумної води).
 4. Подаємо повітря через розпилювач насосом (ручний, ножний… будь-який варіант). Можна накачати м'яч, матрац, кулю, а потім повільно подавати його через розпилювач.
 5. Доливати в акваріум свіжу воду (підійде вода з крана, оброблена антихлором/антитоксином. Але цей варіант не підходить для м. Миколаєва. Миколаївську технічну воду в акву категорично не можна лити).
Як часто (п. 3 - 5) робити? Знову ж таки, дивимося на поведінку риб – зазвичай 1 раз на 2 – 3 години.

Чи є сенс та інше акваріумне обладнання запитати через блок аварійного живлення?
Ні, не варто. В аварійній ситуації батарея швидко розрядиться, і ви втратите важливу подачу повітря. Нехай працює один компресор, зате довго. Коли в будинку є люди, які можуть відразу відреагувати на відключення електрики, можна напоготові тримати компресор на батарейках.

Друга проблема – фільтр не працює. Вода не фільтрується та не перемішується. Усередині фільтра, позбавленого водообміну, масово починають гинути бактерії та утворюються токсичні речовини.

Рішення:
 • Не годувати риб, під час відключення і десь добу після. Доросла риба легко переносить голод до тижня, а з мальком проблема – його не можна припиняти годувати.
 • Сифонити кожні 10-12 годин і робити невеликі заміни 15 -25% води.

Якщо фільтр не працює більше 5-6 годин, його краще дістати, ретельно промити мочалки і підготувати до запуску при появі електроенергії.

Третя проблема - охолодження акваріума - на тлі перших двох начебто не така вже й страшна.
Цей процес протікає повільно, надаючи вам час виправити ситуацію. Різні види живності по-різному реагують на зниження температури – найкраще переносять жаби, деякі равлики, тритони, золоті рибки, живородка. Найгірше – півники та всі тропічні рибки…

Рішення:
 • Утеплюємо акваріум зовні – пінопласт, підкладка для ламінату тощо. Обкладаємо акваріум з усіх боків листами пінопласту і обмотуємо стріч плівкою (харчовою плівкою).
 • Підливаємо свіжу теплу воду. При цьому одразу вирішуємо першу та другу проблеми.
 • Гріємо кімнату, де знаходиться водяна (цегла на газу, і потім ближче до акваріума), і т.п.
Зверніть увагу! Чим менше акваріум, тим швидше він остигає.
Аква до 10-15 літрів – це найнебезпечніший розмір!

Начебто і не складно, але це все треба обов'язково робити. Інакше вам загрожує або швидка втрата акваріумних вихованців під час відсутності електрики, або внаслідок перенесеного стресу та переохолодження, падає імунітет і починаються різні хвороби. Найчастіше - манка (Іхтіофтіріоз).

І головне – бережіть свої нерви!
Допомагайте вашій акваріумній живності пережити ці лихоліття, та тримайте себе в руках, намагайтеся сильно не переживати і не нервувати.
Блекаут та його наслідки – це не назавжди.

Віримо в ЗСУ!

5339 04.12.2022